بی سیم های دستی و بی سیم های ثابت در آمبولانسها

 

بیسیم های دستی و ثابت

در آمبولانس ،‌ شما هم از بیسیم ثابت و هم از بیسیم های قابل حمل برای ارتباط با دیسپچر و پزشک مشاور استفاده خواهید کرد . یک آمبولانس اغلب بیش از یک بیسیم قابل حمل دارد که ، ‌هر کدام روی فرکانس خاصی تنظیم شده است . یکی از بیسیم ها میتواند برای برقراری ارتباط با اعزام کننده یا دیگر آژانسهای امنیتی استفاده شود و بیسیم دوم اغلب برای دادن اطلاعات بیمار به پزشک مرکز ارتباطات استفاده می شود .

یک بیسیم ثابت در وسیله نقلیه نصب می شود و معمولا قدرت کمتری از پایگاه اصلی دارد . بیشتر بیسیم های قابل حمل یا بی سیم قابل حمل با فرکانس خیلی بالا[1] ، با قدرت 100 وات کار می کنند. بیسیم هایی که روی موج800 مگاهرتز عمل میکنند در سیستم EMS خیلی معمول هستند . بیسیم های دستی با فرکانس مافوق بلند [2] معمولا 40 وات قدرت و تلفن های همراه تنها 3 وات یا کمتر قدرت دارند . آنتن های بیسیم های قابل حمل نسبت به آنتنهای پایگاههای اصلی خیلی نزدیک تر به سطح زمین هستند ،‌ پس ارتباطات از این واحد معمولا محدود به 10 تا 15 مایل بالای سطح زمین میشود.

بیسیم های دستی یا قابل حمل ،‌ با دست حمل می شوندو با قدرت 1 تا 5 وات عمل میکنند

 

بعلت اینکه کل بیسیم میتواند در دستتان جای گیرد ، ‌هنگام استفاده ، آنتن آن اغلب از تکنسین پایه ای که از آن استفاده می کند کوتاهتر است . محدوده انتقال بیسیم قابل حمل محدودتراز بیسیم ثابت یا بیسیم های پایگاه اصلی است . بیسیم های دستی برای کمک به هماهنگی فعالیت های تکنسین پایه در صحنه حوادث با مجروحان متعدد لازم است .آنها همچنین در مواقعی که دور از آمبولانس هستید و نیاز به ارتباط با مرکز ارتباطات ،‌آمبولانس دیگر یا پزشک مرکز دارید لازم هستند .

سیستم های تقویت کننده پایگاه اصلی

«تقویت کننده» ارتباط رادیویی ، خاص پایگاه اصلی است که پیام ها و سیگنال ها را روی یک فرکانس دریافت و سپس بصورت خودکار آنها را دوباره روی فرکانس دوم منتقل می کند . بعلت اینکه تقویت کننده ،‌یک پایگاه اصلی است(با یک آنتن بزرگ) ، میتواند سیگنال های با قدرت پایین ،‌ مثل آنهایی که با بیسیم های دستی تولید می شوندرا ‌از مسافتهای خیلی دور دریافت کند .‌ این سیگنال سپس دوباره با تمام قدرت در پایگاه اصلی پخش می شود. بیسیم های سیستم فوریتهای پزشکی که از تقویت کننده استفاده می کنند معمولا ارتباطات سیستمی فوق العاده وسیعی دارند و میتوانند براحتی سیگنال ها را از بیسیم های دستی دریافت کنند . تقویت کننده های بیسیم دستی هم وجود دارند که ممکن است در آمبولانس ها یافت شوند یا در مناطق مختلف در اطراف یک منطقه تحت کنترل سیستم سیستم فوریتهای پزشکی قرار گیرند.

تجهیزات دیجیتالی

گرچه هنگامی که صحبت از ارتباطات رادیویی دوطرفه می شود معمولا تصور مردم ارتباطات صوتی است ولی سیگنالهای دیجیتالی هم قسمتی از ارتباطات EMS هستند . بعضی سیستمهای EMS ، از تلمتری[3] برای فرستادن یک ECG از آمبولانس به بیمارستان استفاده می کنند ( در ایران در بیمارستانها بیسیم وجود ندارد ) . با «تلمتری» سیگنالهای الکترونیکی تبدیل به ‌سیگنالهای کدشده و شنیداری می شوند . این سیگنال ها سپس توسط یک تلفن یا بیسیم به گیرنده ای دارای یک رمز شکن در بیمارستان منتقل می شود . رمز شکن ، سیگنال ها را تبدیل به ایمپالسهای الکترونیک می کند که می تواند روی صفحه نمایش داده یا چاپ شود . مثال دیگری ازتلمتری پیغام ارسال شده توسط faxاست.

سیگنالهای دیجیتالی همچنین در چند نوع از سیستم های هشدار دهنده و فراخواننده[4] هم استفاده می شوند زیرا سریعتر از کلمات گفتاری منتقل می شوند و تنوع و انعطاف بیشتری دارند .

تلفنهای همراه

«تلفن های همراه» در سیستم های EMS رفته رفته معمول تر می شوند .این تلفن ها ،‌ نوعی بیسیم دستی با قدرت بسیار پایین هستند که از طریق یک سری از پایگاههای تقویت کنندة به هم متصل که «سلول» نامیده می شوند ارتباط بر قرار می کنند (به همین علت تلفن سلولار [5] نامیده می شود ) . سلولها توسط سیستم کامپیوتری بسیار پیشرفته ای به هم مرتبط و به شبکه تلفن متصل می شوند .

برخلاف ارتباطات بیسیم دستی دو طرفه معمول که دسترسی به آن آزاد است استفاده از سیستم تلفن همراه نیاز به حق اشتراک دارد . سیستم شما میتواند بیسیم های ثابت یا دستی را در فرکانس محلی EMS بخرد و از آنها بدون هزینه استفاده کند . اگر چه ، ‌خریدن یک تلفن همراه تنها نیمی از مرحله توانایی برای استفاده از آن است . یک تلفن همراه براحتی نمی تواند به شبکه تلفن دسترسی پیدا کند . استفاده کننده باید از یک عدد کددار خاصی که کامپیوتر های سیستم تلفن همراه تشخیص میدهند استفاده کند و این موضوع باعث می شود که استفاده کننده پشت خط تلفن منتظر بماندتا سیستم تلفن همراه شارژ شود .

با این حال ، همینکه به شبکه متصل شدید ، می توانید با هر تلفن دیگری در دنیا تماس بگیرید و صدا ،‌اطلاعات و سیگنال های تلمتری را ارسال کنید .

سیستم های تلفن همراه زیادی ،‌ ارتباط با سرویسهای EMS را بعنوان سرویس همگانی با قیمت کم یا بدون هزینه دراختیار مصرف کننده قرار می دهند . مردم اغلب میتوانند با 115 یا دیگر شماره های اورژانس از طریق تلفن همراه بطور رایگان تماس بگیرند . با این حال ،‌این دسترسی آسان ممکن است منجر به ترافیک سنگین و شلوغی سیستم های همراه در شرایط بحرانی یا سوانح با مجروحان متعدد شود .

مثل همه سیستم های تقویت کنندة پایگاه اصلی اگر تجهیزات تلفن همراه از کار بیفتد ، شارژش تمام شود و ‌یا توسط آب و هوای خراب یا دیگر شرایط از بین برود ، ‌بدون استفاده می شود . مثل همه سیستمهای ارتباطی رادیویی صوتی ، صدای تلفنهای همراه را میتوان براحتی روی اسکنر شنید « اسکنر » یک گیرنده رادیویی است که روی فرکانس های متفاوت ، جستجو یا اسکن می کند تا زمانی که پیغام کامل شود . گرچه تلفن های همراه ،‌خصوصی تر از دیگر انواع ارتباطات رادیویی هستند ، ولی باز هم قابل استراق سمع می باشند . پس ،‌ هنگام استفاده از هر نوع سیستم ارتباطی EMS ، با استفاده از واژه های اختصاصی حرفة خود صحبت کنید .

/ 0 نظر / 54 بازدید